Ile kosztuje dobre etui na telefon?

8 sierpnia 2019

Popularne etui na telefon

Jak pokazują nam badania etui na telefon to najbardziej popularny gadżet, z którego korzystają właściciele smartfonów. Można nie mieć bezprzewodowych słuchawek, ładowarki do samochodu czy powerbanka, ale jeśli telefon nie posiada etui to jesteś w mniejszości. To chyba argument za tym, by pokrowcom na telefon poświęcić kilka słów. Funkcje oraz rodzaje etui na telefon. Zasadniczo mamy trzy podstawowe funkcje.

Estetyczne – etui będzie wyróżniać z tłumu, zaprezentować się można dzięki niemu co widać głównie wśród Pań, które zwracają mocno uwagę na to jakie mają etui. Producenci skrzętnie to wykorzystują i projektują pokrowce z najróżniejszymi wzorami ekologicznymi, sportowymi oraz ideologicznymi.

Ochronne – etui ma chronić urządzenie, trzeba pamiętać że dostępne urządzenia mogą być wartę jedną, czasami dwie miesięczne pensje więc warto je chronić przed uderzeniami i zarysowaniami.

Funkcjonalne – niektóre modele mogą dodatkowo stanowić podstawkę do telefonu, lusterka czy też miniportfel. Innymi słowy mogą one również zwiększyć funkcjonalność urządzenia. Grubość ma znaczenie Pierwsza rzecz, na którą trzeba zwracać uwagę to materiał z jakiego etui jest wykonane, a także na to jaka jest grubość etui. Te dwie cechy przekładają się na sztywność, elastyczność i także bezpośrednio na to jakie będą walory ochronne. Najczęściej obecnie stosuje się do produkcji etui TPU a więc termoplastyczny poliuretan – tworzywo elastyczne, formowane pod wpływem temperatury. Z niego najczęściej wykonuje się nakładki na tył telefonu, a także niektóre elementy etui portfelowych.

Czy to dobry materiał na etui ochronne?

Może tak być, jeśli tylko będzie odpowiednio grube. Dużą popularnością cieszą się cienkie nakładki, które mają do 0.5 mm. Ich atutem będzie to, że nie pogrubiają telefonu, nie zwiększają rozmiarów ani wagi. Niestety przekłada się to jednocześnie na niski poziom ochrony przed upadkiem  czy uderzeniami.

Cena etui na telefon

Materiały, sztywność, ochrona newralgicznych miejsc

Tak jak było powiedziane stopień ochrony jest uzależniony od zastosowanego materiału. Mówiliśmy o TPU, które chroni dobrze jeśli jest odpowiednio grube, co związane jest z elastycznością, która wpływa na tłumienie drgań oraz uderzeń. Podobnie działa także silikon a także inne elastyczne tworzywa sztuczne. Jeśli spojrzymy na specyfikację etui pancernych to zobaczymy, że będzie tam również poliwęglan. Twardy, odporny na uszkodzenia materiał stosowany aby zwiększać sztywność etui w pionie i w poziomie. Elastyczny materiał tłumiący drgania i sztywny poliwęglan to najlepsze połączenie, które gwarantuje ochronę przed upadkiem oraz uderzeniami. Inne materiały jakie są wykorzystywane przy produkcji to aluminium, plastik czy też skóra ekologiczna, które nadają wysoką sztywność, jednak nie są tak odporne na uszkodzenia i kiepsko będą chronić przed drganiami przy upadku. Walory ochronne mogą wynikać głównie z grubości.

Koszt dobrego etui

Oczywiście dla wielu osób cena będzie miała istotne znaczenie. Ceny etui na rynku są przeróżne, na allegro znajdziemy najtańsze etui za kilka złotych. Jednak takie etui trudno oczekiwać, że będzie dobrze chronić urządzenie. Druga sprawa to etui jakie można kupić w sklepach gsm w galeriach na tak zwanych polach handlowych. Cena często może być na poziomie kilkunastu albo kilkudziesięciu złotych, jednak w rzeczywistości jakość nie jest zbyt dobra, to produkt na stosunkowo niskim poziomie, ale drogi ze względu na to, gdzie jest sprzedawany. Jeśli ktoś chce rzeczywiście dobrze chronić swoje urządzenie powinien kupić etui za około 50-80 złotych w dobrym sklepie sięgając po produkt Premium. Taki w galerii handlowej będzie najczęściej sprzedawany 3 razy drożej więc takiego zakupu lepiej unikać.