Jak prawidłowo wzmocnić sieć Wi-Fi w swoim domu

29 marca 2021

Chcesz zwiększyć zasięg swojej sieci Wi-Fi? Najlepiej zrobić to za pomocą dodatkowych anten, które dostępne są w postaci repeaterów lub adapterów DLAN. Zwiększają one zasięg radiowy routera i eliminują przerwy w połączeniu. Ich użycie sprawi, że Twoje połączenie bezprzewodowe w końcu dotrze do pomieszczeń znacznie oddalonych od routera, nawet kilka pięter wyżej lub niżej.

Nawet najmocniejszy router Wi-Fi musi przestrzegać limitów promieniowania. To ogranicza jego zasięg i powoduje problemy z odbiorem zwłaszcza w domach o grubych ścianach i stropach. Aby zwiększyć odbiór Wi-Fi w ramach obowiązujących wytycznych, wystarczy umieścić dodatkowe anteny w strategicznych miejscach w domu.

Istnieją dwa sposoby na rozbudowę sieci Wi-Fi, oba nie wymagają użycia dodatkowych kabli:

  • mosty Powerline
  • Wzmacniacze Wi-Fi

Mostek Powerline

Mostek Powerline (lub adapter Powerline) wykorzystuje sieć energetyczną do połączenia dwóch odległych pomieszczeń. Składa się on z dwóch adapterów, z których pierwszy jest podłączony do routera za pomocą kabla LAN. Doprowadza on zaszyfrowany sygnał LAN do sieci energetycznej. Drugi (i ewentualnie kolejny) adapter odbiera ten sygnał i wysyła go jako sygnał Wi-Fi.

Wi-Fi emitowane przez drugi adapter D-LAN ma taką samą kombinację SSID i hasła jak Twój router w nowoczesnych modelach z obsługą sieci mesh, dzięki czemu np. Twój smartfon może płynnie przechodzić z jednego połączenia Wi-Fi do drugiego.

Wzmacniacz Wi-Fi

Wiele wzmacniaczy Wi-Fi sprzedawanych obecnie jako repeatery technicznie nie jest już repeaterami - i to dobrze! Ponieważ klasyczne repeatery zmniejszają o połowę przepustowość Wi-Fi i mają inne ogromne wady. Nowoczesne modele działają jako sieć mesh i dzięki technologii multiple-in-multiple-out (MIMO) mają znacznie lepszą wydajność niż ich nieefektywni poprzednicy.

Jeśli chcesz odpowiednio wzmocnić swoją sieć Wi-Fi, potrzebujesz repeatera obsługującego technologię mesh. I nie tylko to: repeater musi być umieszczony optymalnie. Aplikacja taka jak NETGEAR WiFi Analytics może Ci w tym pomóc:

Po znalezieniu właściwej pozycji, wszystko czego potrzebujesz to właściwe urządzenie. Dla maksymalnej kompatybilności i skoordynowanych aktualizacji oprogramowania, repeater powinien pochodzić od tego samego producenta co router. Można jednak użyć również sprzętu firmy Netgear. Urządzenia marki Orbi dobrze wypadły w naszych testach:

Podsumowanie

Repeatery to szybkie i niedrogie rozwiązanie zapewniające lepszy zasięg sieci Wi-Fi, jeśli znajdziesz odpowiedni model dla swojego routera. Jednak aby stworzyć dużą sieć Wi-Fi, może warto przyjrzeć się istniejącym rozwiązaniom typu Mesh-Net. Nowoczesne repeatery wykorzystują sieci kratowe do transportu pakietów danych do wybranego pomieszczenia bez poważnych strat prędkości.

Jeśli taki system nie jest jeszcze dostępny dla Twojego routera, wkrótce znajdziesz u nas specjalny artykuł z poradami dotyczącymi Mesh-Net.