Jak założyć folię ochronną na telefon?

20 lipca 2019

Zakładanie folii ochronnej na telefon

Folia ochronna będzie gwarantować zabezpieczenie przed rysami oraz zadrapaniami wyświetlacza. Mówi się również, że telefon z folią będzie potem łatwiej sprzedać, tylko pytanie jak taką folię założyć. Folia nie chroni urządzenia w większym stopniu i nie będzie niezniszczalna, ale daje pewną ochronę dla smartfona, dzięki czemu uniknie się kosztownych napraw, gdy sprzęt będzie porysowany. Łatwiej i taniej wymienić osłonę ekranu a nie wyświetlacz w całości. Macie tutaj poradnik jak zrobić to w domu bez pomocy specjalistów.

Naklejanie folii krok po kroku

W miejscu, gdzie będziemy chcieli to zrobić trzeba mieć porządek. Warto wytrzeć kurz i zadbać o czystość w tych okolicach. Każdy mały pyłek będzie bowiem pod folią widoczny. Warto mieć w zasięgu ściereczkę wykonaną z mikrofibry, materiału który będzie pochłaniał kurz.

W zestawach są bardzo często przygotowane takie ściereczki do wytarcia ekranu. Jedna będzie miała specjalny preparat dezynfekujący, a druga będzie odpowiadała za usuwanie kurzu. Jeśli producent folii nie dołączył ich do opakowania wycieramy ekran ściereczką z mikrofibry.

Należy przygotować folię, która ma być naklejona na ekran. Trzeba się upewnić, że będzie to właściwa strona. Zazwyczaj będzie oznaczona specjalną naklejką. Chwycimy ją w palce, trzeba więc mieć czyste dłonie, aby to zrobić.

W przypadku foli uniwersalnej trzeba będzie wydrukować specjalny szablon, który będzie dopasowany do modelu telefonu i odrysować kontur, potem wycinać. Jeśli chodzi o folie dostosowane do modelu nie będzie tego problemu trzeba je tylko odkleić i nakleić.

Poprawne naklejanie folii ochronnej

Po tym jak odklei się folię należy przytknąć ją idealnie do krawędzi ekranu, tak by była jak najlepiej dopasowana. W innym przypadku użytkowanie folii krzywo przyklejonej nie będzie komfortowe, dodatkowo może to źle wyglądać.

Gdy przyłoży się odpowiednio do krawędzi folię będzie można ją docisnąć i nakleić.

Sprawdzamy cały proces czy folia nie zapowietrza się, czy pod folią nie ma jakiegoś zanieczyszczenia, czy będzie się przyklejać prosto.

Rozcieramy szmatką całą folię na ekranie, by niwelować zapowietrzenie pod folią. Naciskamy pod kątem do najbliższej krawędzi zewnętrznej. Zaczyna się od środka, tam będzie najtrudniej usunąć pęcherzyki.

Należy dociskać w miejscach, gdzie widać bąble z powietrza, by postarać się o ich skuteczne usunięcie.

Sprawdzamy czy folia nie ma dodatkowej osłonki, jeśli taka osłonka będzie to ją zdejmujemy.

Warto pamiętać, że folia ochronna chroni ekran przed zniszczeniami zarysowaniami, ale nie przed pęknięciem ekranu. Przyda się ona gdy będziemy mieć telefon w kieszeni, torbie czy plecaku. Taka folia na pewno będzie się bardzo dobrze sprawdzać w różnych urządzeniach, elektronicznych jak telefony komórkowe, nawigacje GPS czy kamery. Folia będzie skutecznie chronić ekrany LCD przed zadrapaniami czy mechanicznymi uszkodzeniami, będzie poprawiać jakość obrazów i może skutecznie minimalizować odbicia. Folia jest także idealna do ekranów dotykowych. Składa się ona z trzech warstw odpowiedniej środkowej i dwóch ochronnych, które będą w trakcie aplikacji usuwane.