Jak sprawdzić, kiedy Twój Chromebook przestanie otrzymywać aktualizacje

18 czerwca 2021

Czy wiesz, że wszystkie urządzenia z systemem Chrome OS, takie jak Chromebooki i Chromeboxy, mają z góry określony cykl życia? W końcu Google przestanie aktualizować Twoje urządzenie, sygnalizując tym samym koniec jego życia. Oto, jak dowiedzieć się, kiedy Twój Chromebook lub urządzenie Chrome OS umrze.

Jedną z najlepszych rzeczy w Chromebookach jest fakt, że są one aktualizowane automatycznie. Nie musisz się martwić o ręczne pobieranie aktualizacji ani czekać na ciągłe powiadomienia o dostępności aktualizacji w sklepie z aplikacjami systemowymi (słuchasz mnie, Apple?).

Jednak pewnego dnia te aktualizacje wyschną, a Twój Chromebook będzie tak samo przydatny jak imbryk z czekoladą. Z tego powodu data wygaśnięcia automatycznej aktualizacji (AUE) jest niezwykle ważna.

Co to jest data wygaśnięcia automatycznej aktualizacji?

Data wygaśnięcia automatycznej aktualizacji (AUE) to dzień śmierci Waszych Chromebooków. To dzień, w którym Google przestanie wysyłać automatyczne aktualizacje do urządzenia. Każdy Chromebook czy Chromebox ma z góry ustaloną datę śmierci. Jego los jest przesądzony od pierwszego dnia.

Ważne jest, aby pamiętać, że twój Chromebook będzie nadal działać po dacie AUE, a ty nie stracisz żadnych danych, które masz na urządzeniu lub w chmurze. Oznacza to tylko, że od tego momentu nie będą dostępne żadne nowe funkcje ani aktualizacje zabezpieczeń.

chromebook

Jak sprawdzić, kiedy kończą się aktualizacje Chromebooka?

Na szczęście bardzo łatwo jest znaleźć datę zakończenia eksploatacji Chromebooka na samym urządzeniu. Wystarczy wykonać następujące kroki:

  1. W prawym dolnym rogu ekranu kliknij na godzinę.
  2. Wybierz Ustawienia
  3. Na lewym panelu, u dołu, wybierz O Chrome OS.
  4. Wybierz Dodatkowe szczegóły.
  5. W sekcji Harmonogram aktualizacji dowiesz się, kiedy Twój Chromebook otrzyma ostatnią aktualizację.

Jeśli chcesz poznać datę AUE Chromebooka, którego nie posiadasz, aby sprawdzić, jak długo będzie działał, zanim go kupisz, wykonaj następujące kroki:

  1. Przejdź na stronę polityki automatycznej aktualizacji Google, klikając tutaj.
  2. Przewiń w dół do listy producentów zatwierdzonych przez Google urządzeń Chrome.
  3. Wybierz producenta, aby otworzyć długą listę urządzeń z systemem Chrome OS.
  4. W prawej kolumnie zobaczysz datę wygaśnięcia automatycznej aktualizacji, wyświetlaną jako miesiąc, a następnie rok.

Czy próbowałeś już korzystać z Chromebooka? Podziel się swoimi doświadczeniami w sekcji komentarzy poniżej.