Jak włączyć tryb ciemny na telefonie iPhone

4 czerwca 2021

W systemie iOS 13 firma Apple zintegrowała długo oczekiwaną funkcję, na którą z niecierpliwością czekali zarówno fani iOS, jak i Androida: Dark Mode. Podczas gdy coraz więcej aplikacji dostaje swój własny tryb ciemny, użytkownicy iPhone'a mogą teraz przyciemnić wygląd interfejsu użytkownika w całym systemie. Pokażemy Ci, jak aktywować tryb ciemny na iOS i które aplikacje utrzymują wyświetlacz oślepiająco jasny.

To nie był pierwszy raz, że Apple dodał funkcję wyświetlania, który ma być łatwy dla oczu, zwłaszcza w godzinach wieczornych. Z "Night Shift", użytkownicy urządzeń z systemem iOS mieli już możliwość dostosowania niebieskich i żółtych elementów wyświetlacza do warunków oświetleniowych w zależności od pory dnia, kładąc w ten sposób kres notorycznemu niebieskiemu światłu. Udowodniono, że niebieskie światło powoduje mniejsze zmęczenie u osób wpatrujących się wieczorem w wyświetlacz. Do tej pory prawie każdy producent oferuje w swoim smartfonie tzw. filtr niebieskiego światła, aby przeciwdziałać temu niezmęczeniu.

Ale filtr niebieskiego światła nie pozwala iPhone'owi lub iPadowi wydawać się naprawdę przyciemnionym wieczorem, ponieważ powierzchnia pozostaje jasna. Apple zmienił to teraz dzięki nowej funkcji "wygląd" w systemie iOS 13. Właściciele mobilnego urządzenia Apple mogą wybrać pomiędzy jasnym i ciemnym tłem. W zależności od tła, ikony aplikacji, ekran blokady, a klawiatura pojawi się jasno oświetlone lub przyciemnione. Ta druga opcja jest szczególnie przydatna w godzinach wieczornych, kiedy otoczenie jest również przyciemnione, a biały wyświetlacz ma tendencję do oślepiania.

iphone

Automatyczne planowanie jest szczególnie praktyczne w trybie ciemnym pod iOS. W ustawieniach wyświetlacza możemy zdecydować, czy chcemy ustawić tryb ciemny lub jasny na stałe, czy też naprzemiennie. Na poniższych zdjęciach możecie zobaczyć, co mam na myśli:

  1. Wybierz Ustawienia, następnie Wyświetlacz i Jasność.
  2. W sekcji Wygląd wybierz Jasny lub Ciemny.
  3. Wybierz przycisk oznaczony jako Automatyczny, aby aktywować tryb ciemny o wschodzie i zachodzie słońca lub według indywidualnego harmonogramu.

Tryb ciemny w iPhonie można też szybko włączyć lub wyłączyć w centrum sterowania. Aby to zrobić, wystarczy odciągnąć ekran w dół i przytrzymać suwak jasności. Pojawi się ikona trybu ciemnego. Oprócz bardziej przyjaznego dla oczu surfowania, z trybem ciemnym można również oszczędzać baterię. Ile tryb ciemny naprawdę robi dla życia baterii, jednak, jest do dyskusji.

Jak tylko aktywujesz tryb ciemny, powierzchnia iOS będzie wyglądać miło i ciemno. Należy jednak pamiętać, że tryb ciemny nie działa w WhatsApp i innych aplikacjach firm trzecich. Chociaż Facebook już pracuje nad trybem ciemnym dla Whats App w ramach bety WhatsApp, to nie zostało to jeszcze ostatecznie dostarczone do wszystkich.