Przewodnik po tworzeniu kopii zapasowych danych z urządzeń przenośnych

6 maja 2021

Uwielbiam dziwne święta i na szczęście kumulują się one w ciągu całego roku. Na przykład, dokładnie 131 lat temu w tym tygodniu została otwarta Wieża Eiffla. W tym tygodniu obchodziliśmy również Światowy Dzień Kredki, a od 2011 roku 31 marca jest Światowym Dniem Backupu. W tym tygodniu warto zadać sobie pytanie, czy nasze dane są odpowiednio zabezpieczone i gdzie schowałem moje kredki woskowe!

Ismail Jadun - nigdy o nim nie słyszałeś? W takim razie dam Ci teraz małą lekcję, żebyś mógł się wymądrzać przed innymi ludźmi przez cały tydzień. Informatyk i inni koledzy wpadli sobie do głowy, żeby zrobić międzynarodowy Światowy Dzień Backupu. Czemu nie - w końcu święta to zwierzęta stadne.

Producenci narzędzi do tworzenia kopii zapasowych najpierw wykorzystali ten pomysł do swoich działań marketingowych. Ale World Backup Day wyszedł z wieku niemowlęcego i nadal się rozwijał. Dziewięć lat po jego powstaniu "świętujemy" go ponownie, a moja własna nieuwaga pokazała mi, że może to nie jest najgorszy pomysł na świecie, aby pamiętać o kopiach zapasowych - oczywiście zaraz obok kredek woskowych.

Światowy Dzień Backupu: sprawa z utraconymi danymi

Życie bez backupów jest jak RPG bez EXP - głupie! Odczułem to na własnej skórze podczas studiów. Na wstępie muszę wspomnieć, że w tamtym czasie wrzucałem opowiadania na pewną platformę. W przypadku jednego z moich nowych pomysłów, przez jakiś czas prowadziłem badania i pewnego wieczoru wpadłem na pomysł, jak chcę wszystko zrealizować.

Najrozsądniej byłoby: napisać tekst w dokumencie, przeciągnąć go na pendrive jako kopię zapasową i załadować tekst na platformę. Ale było już późno, a ja chciałem mieć tekst na stronie natychmiast. Pominąłem więc kopię zapasową i wpisałem tekst prosto do CMS platformy. Kiedy właśnie wrzucałem tekst, mój komputer zamarzł. Krótko mówiąc: musiałem go wyłączyć, tekst przepadł, a ja byłem w złym humorze. Krótki backup nie zająłby dużo czasu.

Może niektórzy z Was o tym wiedzą, ale teksty rzadko lub wcale nie dają się odtworzyć tak dobrze, jak w pierwszej wersji. Z pewnością zaoszczędziłbym sobie wiele pracy i kłopotów, gdybym po prostu zrobił kopię zapasową.

pendrive

Na szczęście nie jestem sam z takimi historiami o kopiach zapasowych, jak mówi mi moja koleżanka Julia:

Jej przyjaciel ma iPhone'a 6 jako wiernego codziennego towarzysza, ale chroniczne lenistwo w tworzeniu kopii zapasowych. Jestem pewien, że wszyscy znacie historię bendgate, z której słynął ten model iPhone'a. Urządzenie z iOS wygięło się w nieestetycznego elektrycznego banana wkrótce po wygaśnięciu gwarancji. Po kilku miesiącach użytkowania, wyświetlacz najwyraźniej nie wytrzymał już nacisku i pękł na dwie części. W wyniku tego zaburzona została czułość dotyku i nie można było poprawnie wprowadzić kodu zabezpieczającego. Od tego czasu urządzenie jest zablokowane i można je przywrócić do ustawień fabrycznych tylko przy pomocy komputera, ponieważ nie ma kopii zapasowej. Tysiące zdjęć czeka na odzyskanie danych.

Światowy Dzień Backupu: przechowywanie danych dla wszystkich urządzeń

Niezależnie od tego, czy korzystasz z komputera z systemem Windows PC czy Mac, z pewnością nie chcesz stracić swoich danych. Nieważne, czy chcesz przeinstalować system operacyjny na swoich urządzeniach, aby znów działały szybciej, ale gdy dane przepadną, a nie zostaną skopiowane, rzadko wracają.

Od czasu mojego wypadku z pisaniem, przynajmniej zawsze zapisuję pliki z PC na pendrive. A co z Tobą? Jak dużo miejsca potrzebujesz na kopie zapasowe danych?

Czy regularnie tworzysz kopie zapasowe swoich plików?