IPhone SE: 5 sztuczek, które powinien znać każdy właściciel

26 kwietnia 2021

iPhone z przyciskiem Home jest z powrotem! Jest to z pewnością powrót do ery, w której były przyciski do naciśnięcia i czytnik linii papilarnych, aby dopasować. A jak można zmaksymalizować stosunkowo słabą żywotność baterii iPhone'a SE? Mamy cobbled together pięć wskazówek dla właścicieli iPhone SE, które ułatwią Ci codzienne życie.

1. Urok przycisku Home

Można na to spojrzeć w dowolny sposób: iPhone SE jest o mile przed - lub za - innymi smartfonami z retro-wyglądającym przyciskiem Home. Bez względu na to, jak postrzegasz powrót przycisku haptyczno-dotykowego w modelu iPhone'a wydanym w roku 2020, ten fajny przycisk z pewnością oferuje kilka przydatnych funkcji, które nie są od razu oczywiste podczas konfigurowania iPhone'a SE.

Konfiguracja czułości dotyku haptycznego

Na przykład, czułość Haptic Touch przycisku Home w iPhone SE może być nadal zmieniana po skonfigurowaniu. Do wyboru są trzy poziomy, które określają, jak czuły jest dotyk haptyczny po naciśnięciu przycisku Home. Oto, jak zmienić poziom czułości:

 1. Przejdź do Ustawień.
 2. Stuknij opcję Ogólne.
 3. Stuknij Przycisk domowy.
 4. Wybierz siłę haptycznego sprzężenia zwrotnego, którą preferujesz, przy czym 1 jest najsłabszy, a 3 - najsilniejszy.

Szybkie odblokowywanie w iPhone'ie SE

Wraz z wprowadzeniem niemechanicznego przycisku Home, wywiązała się wielka dyskusja dotycząca procesu odblokowywania iPhone'a. To dlatego, że czujnik linii papilarnych jest rzeczywiście tak dobry w czytaniu odcisków palców szybko, tak bardzo, że krótkie dotknięcie przycisku Home wystarczy, aby odblokować urządzenie. Są jednak chwile, kiedy po prostu chcesz sprawdzić wyświetlacz iPhone'a SE w stanie blokady, aby zobaczyć godzinę lub jakiekolwiek wiadomości/powiadomienia bez odblokowywania iPhone'a SE.

Aby odblokować iPhone'a SE szybciej lub po prostu naciskając przycisk, oto przydatna sztuczka:

 1. Przejdź do Ustawień.
 2. Wybierz Dostępność.
 3. Stuknij w przycisk Home Button.
 4. Skonfiguruj suwak Rest Finger to Open na dole, zgodnie z własnymi preferencjami.
 5. Jeśli suwak jest zielony, pozwala to na otwarcie iPhone'a z Touch ID.
 6. Jeśli suwak jest szary, oznacza to, że Touch ID włącza się dopiero po naciśnięciu przycisku Początek.

Włączanie obsługi jedną ręką

Przycisk Home ma funkcję, która pozwala właścicielom zbliżyć wyświetlacz ekranu do kciuka. Jest to przydatne, jeśli masz tylko jedną wolną rękę w danej chwili i chciałbyś wprowadzić jakieś informacje, takie jak wpisanie adresu URL w przeglądarce. Właściciele iPhone'a SE muszą po prostu stuknąć przycisk Home dwa razy (nie naciskaj go, bo to uruchomi App Switcher).

 1. Przejdź do Ustawienia.
 2. Wybierz Ogólne.
 3. Wybierz Klawiatura.
 4. Włącz suwak Klawiatura jednoręczna (zaświeci się na zielono).

iphone

2. Użyj 3D Touch jako wirtualnego trackpada

Prawdopodobnie najbardziej niedocenianą funkcją 3D Touch jest zaznaczanie tekstu za pomocą spacji na wirtualnej klawiaturze Apple. Na stosunkowo małym iPhone SE, ta wskazówka jest warta swojej wagi w złocie! Jest wielu właścicieli iPhone'a, którzy zmagają się z przesuwaniem kursora w wiadomościach tekstowych lub dokumentach do pożądanej pozycji palcem podczas korzystania z WhatsApp lub innych aplikacji do obsługi wiadomości błyskawicznych. To może stać się frustrujące w czasach na dłuższą metę, co było, dlaczego Apple wprowadził tę funkcję na dość długo już. Spacja może być teraz wykorzystywana jako wirtualny trackpad z 3D Touch dla wszystkich modeli iPhone'a.

 1. Naciśnij i przytrzymaj klawisz spacji, aby wywołać wirtualny trackpad.
 2. Cała klawiatura zostanie zamazany, wskazując, że wirtualny trackpad jest teraz działa.
 3. Do sterowania ruchem kursora używaj palca, tak jak na zwykłym gładziku.

3. Zmiana rozmiaru tekstu iPhone'a

Mam już skonfigurowane dwa iPhone SE wśród mojego kręgu przyjaciół. Każdy z nich miał swoje własne preferencje, jeśli chodzi o rozmiar tekstu, i to ma sens, że na małym wyświetlaczu, osoby o słabym wzroku skorzystają z używania większej czcionki. Domyślnie wszystko zostało ustawione tak, aby wyglądało na małe na iPhone'ie SE. Użytkownicy iPhone'a, którzy przesiedli się z większego modelu na iPhone'a SE, mogą również skorzystać ze zwiększonego rozmiaru czcionki. Oto jak zmienić rozmiar czcionki w iPhone SE:

 1. Przejdź do Ustawień.
 2. Wybierz Wyświetlacz i jasność.
 3. Wybierz Rozmiar tekstu.
 4. Przeciągnij suwak do żądanego rozmiaru czcionki (dostępnych jest maksymalnie siedem rozmiarów).

4. Zwiększ wydajność baterii iPhone'a SE

Pomimo wielu pozytywów, bateria w iPhone SE jest jednym z jego niedociągnięć. We wszystkich recenzjach iPhone SE, który jest wyposażony w baterię starszej generacji iPhone 8, zdarza się, że kończy się sok dość szybko w porównaniu z nowszymi modelami iPhone'a. Jeśli chcesz uzyskać maksymalną wydajność zintegrowanej baterii, powinieneś uważnie przyglądać się zainstalowanym aplikacjom. Sprawdzanie stanu zużycia baterii dostarcza istotnych informacji o tym, która aplikacja zużywa szczególnie dużo energii w codziennym użytkowaniu. Aby poznać różne poziomy zużycia baterii przez poszczególne aplikacje, wykonaj następujące czynności:

 1. Przejdź do Ustawień.
 2. Wybierz opcję Bateria.
 3. Następnie możesz zobaczyć zużycie baterii dla każdej aplikacji w procentach lub w czasie użytkowania.

Tutaj będziesz mógł odkryć, które gry lub aplikacje zużywają najwięcej baterii, a także jak często ich używasz w porównaniu do reszty. Aby wydłużyć czas pracy na baterii iPhone'a SE, warto przejrzeć poniższe ustawienia i upewnić się, że są one prawidłowo ustawione.

 1. Nie należy ustawiać jasności wyświetlacza na maksymalny poziom przez cały czas.
 2. Włącz automatyczną blokadę ekranu: Ustawienia -> Wyświetlacz i jasność -> Automatyczna blokada.
 3. Włącz tryb niskiego zużycia energii: Ustawienia -> Bateria-> Tryb niskiego zużycia energii.

5. Dostosuj głębię ostrości dla zdjęć portretowych

Podczas fotografowania portretów w trybie portretowym z iPhone SE, można zauważyć, że wyniki są lepsze niż to, co iPhone 8 jest w stanie uchwycić, mimo że opiera się na podobnym sprzęcie optycznym. Można to przypisać optymalizacji oprogramowania w iPhone SE, który będzie tworzyć efekt głębi ostrości, gdy robisz zdjęcia ludzi. Masz wybór zmiany tego konkretnego efektu nawet przed przechwytywania zdjęcia. Oto jak się do tego zabrać:

 1. Otwórz aplikację Aparat.
 2. Przesuń palcem do trybu portretowego.
 3. Stuknij małą literę "f" w prawym górnym rogu.
 4. Pojawi się suwak umożliwiający regulację efektu głębi ostrości.

Wskazówka: Siłę efektu bokeh możesz również zmienić później dla każdego portretu w sekcji Edycja, a następnie stukając wspomnianą małą literę "f".