Jak zdezynfekować smartfona, aby chronić swoje zdrowie

2 lipca 2021

Epidemia koronawirusa pogłębia się. Podczas gdy WHO wydała porady, aby chronić się przed wirusem i ostrzegła przed fałszywymi informacjami krążącymi w sieci, wszystkie organy zdrowia zgadzają się, że telefony komórkowe pozostają potężnymi patogenami. W ciągu ostatnich kilku dni internauci rozglądali się za produktami i poradami (niektóre z nich mogą nawet uszkodzić telefon), aby prawidłowo wyczyścić swoje telefony komórkowe. Oto jak to zrobić we właściwy sposób.

Zanim przejdziemy do naszej listy produktów, należy wyjaśnić, że w interesie nas wszystkich jest rozpowszechnianie naszych preferencji w zakresie produktów czyszczących i pomaganie osobom z naszego otoczenia, aby nie robiły niczego głupiego ze swoimi telefonami. Musimy też być realistami co do rzekomych zalet produktów oferowanych na rynku. Z drugiej strony, ważne jest również (nawet jeśli brzmi to śmiesznie), aby nie wyciągać ciągle swojego smartfona w środkach komunikacji miejskiej lub kłaść go na stolikach w różnych zatłoczonych miejscach. Telefony bardzo łatwo się brudzą, ale nigdy nie jest za późno, aby nauczyć się je prawidłowo czyścić.

Produkty, których nie należy używać

Istnieje wiele miejskich legend na temat korzyści płynących z używania niektórych środków czyszczących. Na przykład, na pewnym forum znalazłam internautę, który zalecał używanie Coca Coli, ponieważ napój ten sprawdził się w czyszczeniu srebrnych sztućców. Poważnie, są płyny, których można używać do powłoki, ale mogą być szkodliwe dla ekranu. Lysol lub Clorox chusteczki mogą być używane do tyłu urządzenia, ale ich skuteczność kończy się tam. We wszystkich przypadkach unikaj stosowania wybielaczy, octu (bardzo modnego do czyszczenia domu, ponieważ jest bardziej ekologiczny), spirytusu metylowego lub nawet ostrzejszych środków dezynfekujących. Produkty te mogą skończyć się zgrzytanie na telefonie szkło lub ekran LCD, jak atakują jego oleofobową powłokę do walki ślady odcisków palców.

Każdy wie o chusteczkach, które można kupić w supermarketach. Są to klasyczne małe torebki do ekranów wszystkich typów, które są używane do czyszczenia tabletów, okularów, smartfonów itp. Jak sugeruje ich niska cena, produkty te pozostają nieskuteczne, chyba że doświadczenie jest powtarzane co dwie godziny. Inni internauci zdecydowanie polecają sprężone powietrze. Należy jednak zachować szczególną ostrożność podczas wykonywania tego typu czynności, ponieważ sprężone powietrze może uszkodzić mikro i mikroelementy.

Pominiemy tutaj dwa błędne przekonania, które można znaleźć na wielu forach. Po pierwsze, pogląd, że należy czyścić tylko ekran. Ta propozycja jest całkowicie nieprawdziwa, bo dlaczego tył smartfona też nie miałby się zabrudzić? Następnie teza, że smartfon należy przepuszczać pod wodą. Znowu ta teoria jest nie tylko fałszywa, ale i niebezpieczna, bo nawet jeśli telefon jest zabezpieczony przed wodą, to nie czyni go to wodoodpornym po zamoczeniu.

Tanie zestawy czyszczące

Istnieją różne produkty, których można użyć do czyszczenia smartfona. Nie ma cudownego lekarstwa, ale niektóre produkty mogą pasować do modelu, którego używasz lepiej niż inne. Tutaj znajdziesz wypróbowane i przetestowane zestawy czyszczące, ale możesz też mieć produkty do zaoferowania.

Zestaw czyszczący CAMKIX

Ten zestaw jest dostarczany z przewodnikiem, który pomoże Ci lepiej wykryć kurz i brud w zakamarkach Twojego telefonu. Zawiera antystatyczne gąbki i rodzaje wacików. Jest on przeznaczony do aparatów fotograficznych, ale robi dobrą robotę na smartfonach też.

Zeiss Smartphone Wipes

To opakowanie 60 chusteczek może być używane jako dodatek do wyżej wymienionego zestawu. Każda chusteczka jest dość skuteczna w walce z odciskami palców i szanuje delikatność Twojego ekranu.

chusteczki mokre

Etapy normalnego czyszczenia

Istnieją etapy czyszczenia smartfona. Nie możesz się pomylić, stosując się do tych wskazówek:

  1. Jeśli etui jest wykonane z plastiku lub silikonu, dokładnie je opłucz i pozwól mu wyschnąć na powietrzu (bez suszarki do włosów, ciepło uszkadza te materiały). Jeśli etui jest wykonane ze skóry, kup i wyczyść je specjalnym środkiem (skóra jest bardzo wrażliwa na chemikalia, więc uważaj).
  2. Zapoznaj się z poradami producenta dotyczącymi czyszczenia.
  3. Zdejmij etui (idealny punkt odniesienia dla wirusów i bakterii).
  4. Za pomocą wacika wyczyść krawędzie słuchawek, kratki głośników i różne porty w telefonie.
  5. Użyj małej miękkiej szczoteczki do zębów do portu USB-C, ponieważ waciki mogą pozostawiać włókna, które mogą utknąć wewnątrz portu.
  6. Użyj wybranego produktu do wytarcia ekranu, a także korpusu telefonu. Potrzebujesz ściereczki z mikrofibry (dobra ściereczka do okularów wystarczy, nie trzeba się rujnować lub komplikować sobie życie).
  7. Poczekaj, aż smartfon będzie całkowicie suchy, zanim włożysz go do etui (kontakt telefonu z etui może generować wilgoć).

 

Dezynfekcja ultrafioletem

Ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusów skłoniło obywateli do wyposażenia się w maski, żele antybakteryjne, produkty do dezynfekcji itp. Środki czyszczące do smartfonów są stosunkowo niedrogie w porównaniu z kwotą, którą trzeba wydać już teraz, aby uzyskać certyfikowaną maskę klasy medycznej. Jest nowy element wydany w tym roku, który może być odpowiedni dla tych, którzy mogą sobie na to pozwolić lub chcą zainwestować w czyszczenie swojego smartfona. Jest to zestaw do czyszczenia ultrafioletem, który stara się zakończyć ryzyko związane z wykorzystaniem rozwiązań, które mogą potencjalnie jeść z dala od powłoki oleofobowej na ekranie. Obietnica jest taka: światło ultrafioletowe może zabić bakterie i zdezynfekować telefon w ciągu kilku minut.

 

Proces opiera się na umieszczeniu telefonu w pudełku porównywalnym do tych, które można znaleźć w salonach opalania UV. Chodzi więc o to, aby smartfon poddał się kąpieli UV z obudowy, która generuje promienie dzięki zintegrowanym lampom UV przeciw zarodkom. Obudowa czyści Twoje urządzenie, a lampka sygnalizuje, że proces został zakończony lub jest w trakcie. Jak tylko światło zgaśnie, Twój telefon jest czysty i gotowy do użycia. Niektórzy użytkownicy używają tego urządzenia nawet do czyszczenia swoich kluczy.

 

Należy pamiętać, że brytyjskie badania szacują, że liczba wizyt na smartfonie jest średnio 221 razy dziennie i na osobę, więc jesteśmy w stałym kontakcie z tego narzędzia. W samej Francji liczba ta wynosi średnio 3 godziny i 16 minut. A 80% Francuzów twierdzi, że korzysta ze smartfona wieczorem lub przy stole obiadowym. Tym bardziej warto dbać o czystość swojego cennego mienia, zwłaszcza w czasach epidemii.

Jakie produkty czyszczące możesz polecić? Jakie są Twoje wskazówki i porady? Daj nam znać w sekcji komentarzy.