Podstawowe wskazówki dotyczące sprzedaży Twojego starego smartfonu

22 stycznia 2021

Jeśli chcesz oddać lub sprzedać swój stary smartfon lub tablet, są pewne ważne rzeczy, które należy zrobić najpierw. Nie chcesz przypadkowo przekazać swoich danych osobowych komuś innemu. Wyjaśnimy, jak wyczyścić urządzenie, aby było jak nowe, zanim zmieni się w ręce, a także zaproponujemy kilka miejsc, w których można oddać lub sprzedać urządzenie, jeśli nie jesteś pewien, co zrobić ze swoim starym telefonem.

Bez względu na to, do kogo trafia Twój stary telefon lub tablet, zawsze należy go wytrzeć (wewnątrz i na zewnątrz) przed przekazaniem mu go. Ma to na celu przede wszystkim ochronę Twojej prywatności, ale również ułatwi im ustawienie go na nowo. Istnieje kilka ważnych rzeczy do zrobienia przy usuwaniu danych ze starego telefonu, które są wymienione poniżej.

1. Wyjmij kartę SIM

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, przygotowując stary telefon do nowego domu, jest wyjęcie karty SIM. Nawet jeśli dostajesz nową kartę SIM z nowym telefonem, Twój stary prawdopodobnie ma na niej zapisanych wiele kontaktów, więc nie chcesz jej zostawiać.

Możesz potrzebować narzędzia do wysuwania karty SIM, aby ją wyjąć, ale jeśli jej nie masz, nigdy się nie bój, ponieważ pokazaliśmy Ci już, jak otworzyć zasobnik na kartę SIM bez niej.

2. Odblokuj/wyciągnij kartę pamięci

Jeśli masz telefon z gniazdem karty microSD, wyjmij kartę SD. Wystarczy poszukać gniazda na krawędzi telefonu lub za pokrywą baterii.

Zanim wyjmiesz kartę, skopiuj na nią jak najwięcej zdjęć, aplikacji i dokumentów, aby móc je łatwo zabrać ze sobą do nowego telefonu.

3. Usuń swoje dane

Następną rzeczą do zrobienia jest wytarcie danych z samego telefonu. Istnieją dwa proste sposoby, aby to zrobić: albo przejdź do sekcji Ustawienia i poszukaj sekcji Kopia zapasowa/odtworzenie, albo zrób to ręcznie za pomocą przycisków sprzętowych. Przed wykonaniem tego kroku upewnij się, że masz pełną kopię zapasową wszystkich swoich danych!

Ważne jest również, aby przed wyczyszczeniem telefonu upewnić się, że wylogowałeś się ze swojego konta Google (i Samsung, jeśli dotyczy). W przeciwnym razie osoba odbierająca Twój telefon może nie być w stanie go aktywować, ponieważ urządzenie zostanie zablokowane za pomocą Twojego hasła.

Następujące dane zostaną usunięte:

 • Ustawienia konta Google
 • Dane konfiguracyjne ustawień i aplikacje
 • Zainstalowane aplikacje
 • Muzyka
 • Zdjęcia
 • Inne dane użytkownika
 • Połączone konta (Facebook, Dropbox, Twitter, itp.)

Settings > System > Reset > Factory data reset.

Jeśli pozbędziesz się urządzenia z systemem iOS, takiego jak iPhone, to proces ten jest bardzo podobny. Jeszcze raz, upewnij się, że zrobiłeś kopię zapasową telefonu, zanim to zrobisz. Korzystanie z iCloud jest najprostszym sposobem.

Przejdź do menu ustawień i wykonaj poniższe kroki:

 1. Przejdź do ustawień ogólnych.
 2. Przewiń w dół na dół i naciśnij Resetuj.
 3. Na górze pojawi się kilka opcji. Chcesz wybrać tę, która mówi: "Usuń wszystkie treści i ustawienia".
 4. Następnie trzeba będzie dwukrotnie dotknąć przycisku Erase iPhone, aby potwierdzić.
 5. Wprowadź swój kod dostępu, a następnie hasło Apple ID, aby rozpocząć proces kasowania.

4. Wyczyść go

Gdy wnętrze telefonu jest już czyste, kolejną rzeczą, którą należy zrobić, jest również czyszczenie na zewnątrz. Niewiele można zrobić z zarysowaniami na ekranie lub ogólnym zużyciem, ale można go sprzedać bez grubych śladów palców na całym wyświetlaczu.

Jeśli chcesz zaimponować potencjalnemu nabywcy, możesz zastosować ochraniacz ekranu i wymienić pokrywę baterii (jeśli taka istnieje).

5. Rebox it

Jeśli jesteś dobrym posiadaczem Androida, to zachowałbyś pudełko i kawałki, które przyszły z twoim starym telefonem z Androidem. Smartfony są wyposażone we wszystkie rodzaje gadżetów: od ładowarek USB i kabli do słuchawek i narzędzi SIM, aby zaoszczędzić gumy do uszu. Im więcej tych rzeczy można dostać z powrotem w pudełku (nawet jeśli nie jest to oryginalne wyposażenie), tym bardziej prawdopodobne, że twój stary telefon będzie wyglądać dobrze wyglądał.

Co zrobić ze starym telefonem?

Jest wiele różnych rzeczy, które można zrobić ze starym telefonem:

 • Podaruj go przyjacielowi lub członkowi rodziny
 • Przekaż je wartościowej organizacji charytatywnej, która tchnie nowe życie w stare smartfony (np. Recykling dla organizacji charytatywnych, Telefony komórkowe dla żołnierzy czy Green Citizen).
 • Utylizuj go (za pośrednictwem swojego operatora, online, lokalnych agencji lub EPA)
 • Sprzedaj go (w całości lub na części)
 • Wymienić go na uaktualnienie
 • Dajcie mu nowe życie w jeden z tych pomysłowych sposobów

Gdzie sprzedać stary telefon?

Jeśli zdecydowałeś się sprzedać swój telefon, istnieje kilka opcji: jeśli telefon jest w dobrym stanie (i nadal masz pudełko), najlepszym miejscem do sprzedaży czegokolwiek z drugiej ręki jest Internet.

Poza sprzedażą przez Internet, istnieją również lombardy, targi elektroniczne, sprzedaż garażowa, ogłoszenia, a nawet duzi detaliści dość często mają oferty kupna lub wymiany.

Najprostszą rzeczą do zrobienia jest sprzedać telefon z powrotem do przewoźnika kupiłeś go od, ale nie wszystkie telefony są akceptowane (zwłaszcza bardzo starych lub niepopularnych) i nie są prawdopodobne, aby uzyskać górną dolara w ten sposób.