Ładowanie telefonu przez cały dzień. Naprawdę tak źle?

30 listopada 2020

Jeśli nie jesteś pewien, czy istnieje "właściwy" sposób na naładowanie telefonu - czy też ładowanie go zbyt długo, zbyt często lub zbyt szybko może uszkodzić baterię - nie jesteś sam. Piszę o telefonach i technologiach od 2011 roku, a wcześniej byłem specjalistą ds. sprzedaży iPhone w Apple Store. Nawet mając to doświadczenie za pasem, nigdy nie było dla mnie całkowicie jasne, czy bycie ostrożnym co do tego, jak często ładuję mój telefon, faktycznie wydłuża żywotność baterii na tyle, aby coś zmienić, czy też jest to po prostu kolejny kłopot w świecie, w którym jest ich zbyt wiele.

Niektóre osoby po prostu podłączają swój telefon do ładowarki (lub wyrzucają go na bezprzewodowy pad do ładowania), gdy tylko dostępne jest zasilanie. Inni szybko utrzymują baterię na poziomie od 40% do 80%, nigdy nie pozwalając na jej pełne naładowanie, w przekonaniu, że dzięki temu bateria będzie dłużej działać. Osobiście, trzymam mojego iPhone'a na bezprzewodowej ładowarce Qi na moim biurku przez cały dzień, kiedy jestem w pracy, i sok z niego w nocy, jak również.

Po rozmowach z badaczami baterii i ekspertami ds. ponownego użycia w iFixit, przeglądając badania dotyczące trendów wymiany telefonów i analizując niektóre dane użytkowników z personelu Wirecutter, stwierdziliśmy, że chociaż zarządzanie baterią telefonu może prawdopodobnie wydłużyć jego żywotność w niewielkim stopniu, wyniki mogą nie być warte zachodu na dłuższą metę.

Co mówi nauka
Ładowanie akumulatora powoduje spadek jego wydajności z czasem, niezależnie od tego, jak to zrobisz. Smartfony są zasilane przez baterie litowo-jonowe, które działają poprzez przenoszenie nośników ładunku (w tym przypadku jonów litowych) z jednej elektrody na drugą. Jony przemieszczają się w jednym kierunku podczas ładowania, a w drugim podczas rozładowywania.

Przenoszenie tych jonów obciąża elektrody i prowadzi do skrócenia żywotności baterii, jak twierdzi Hans de Vries, starszy naukowiec w Signify (dawniej Philips Lighting), gdzie jest współautorem pracy badawczej "Zwiększanie żywotności ogniw litowo-jonowych poprzez częściowy stan naładowania", która ukazała się w czasopiśmie "Microelectronics Reliability". "Jon litowy potrzebuje trochę miejsca w elektrodach i elektroda musi zrobić tę przestrzeń, a z powodu stresu ... elektrody będą się stopniowo degradacji i to jest również utrata pojemności w baterii", powiedział de Vries w wywiadzie.

Jest to szczególnie prawdziwe, gdy uzupełniasz akumulator o kilka ostatnich punktów procentowych. Były starszy pisarz Wirecutter Kevin Purdy-now z iFixit, witryny, która dokumentuje, jak naprawić zwykłą elektronikę i inne przedmioty gospodarstwa domowego - sugerował analogię do gąbki. "Całkiem łatwo jest napełnić gąbkę od suchej do przeważnie nasyconej". Ale próba zmuszenia prawie nasyconej gąbki do wchłonięcia ostatnich kropli płynu wymaga ciśnienia i prawdopodobnie pozostawia więcej płynu zgromadzonego na powierzchni", powiedział. "To 'pooling' to SEI (stały interfejs elektrolityczny) gromadzący się na baterii. Gromadzenie się SEI zmniejsza całkowitą pojemność baterii."

Ładowanie akumulatora do pełnej pojemności rzadziej i nie pozwalając mu całkowicie wyschnąć, może wydłużyć jego żywotność. Mniejsze obciążenie elektrod powoduje mniejszą degradację, a ostatecznie większą pojemność przez dłuższy okres czasu. "Możliwe jest wydłużenie żywotności akumulatora poprzez nie całkowite naładowanie i nie całkowite rozładowanie. Więc powiemy, że pozostaniemy między 20% a 80%," powiedział nam de Vries. Żywotność baterii jest "odwrotnie proporcjonalna do ilości jonów litu, które wkłada się do elektrod".

Jest to jeden z powodów, dla których Apple oferuje zoptymalizowane ładowanie baterii w swoich telefonach iPhone, utrzymując poziom naładowania poniżej 80% do momentu, gdy trzeba będzie uzupełnić poziom naładowania baterii. Android nie ma podobnego algorytmu na poziomie systemowym, ale poszczególni producenci, tacy jak OnePlus i Asus, wprowadzili swoje własne funkcje optymalizacji.

iPhone leży twarzą do ziemi na betonowej powierzchni, a obok niego znajduje się białe źródło szybkiego ładowania.
Zdjęcie: Michael Murtaugh
Ciepło jest kolejnym czynnikiem, który negatywnie wpływa na żywotność baterii. "Ciepło jest najgorszym wrogiem baterii", według Battery University, repozytorium informacji z dziedziny nauk o bateriach, prowadzone przez firmę Cadex, testującą baterie. "Litowo-jonowy działa dobrze w podwyższonej temperaturze, ale dłuższa ekspozycja na ciepło zmniejsza trwałość".

Według iFixit's Purdy, ciepło jest szczególnym problemem podczas bezprzewodowego ładowania. "W zależności od wielu czynników - wyrównania, zaawansowania bazy ładowania, przypadków telefonicznych, zakłóceń - Twoja ładowarka może skończyć się dostarczając tak niskie jak połowa prądu wciąga do telefonu," powiedział. "Tam, gdzie prąd spotyka się z oporem, jest ciepło."

Osoby stojące za standardem bezprzewodowego ładowania nie są jednak świadome tych obaw. "Nie zdajemy sobie sprawy z żadnych negatywnych skutków długotrwałego bezprzewodowego ładowania", powiedział Menno Treffers, założyciel i przewodniczący konsorcjum Wireless Power Consortium, organu, który utrzymuje standard bezprzewodowego ładowania Qi. "[Qi] umożliwia telefonowi przełączenie ładowarki w tryb czuwania, gdy bateria telefonu jest pełna."

Trefferzy sugerowali nawet, że częste doładowania, które są powszechne w przypadku ładowania bezprzewodowego, mogą w rzeczywistości wydłużyć żywotność baterii. "Według badań, które widzieliśmy, żywotność baterii w rzeczywistości zwiększa się 4x, gdy głębokość ich rozładowania - lub ilość, która jest odprowadzana - jest ograniczona do 50%, a nie 100%", powiedział nam. "Innymi słowy, stale uzupełniając baterię telefonu w ciągu dnia, jak można zrobić z ładowaniem bezprzewodowym, a nie pozwalając baterii telefonu zanurzyć poniżej 50%, faktycznie zwiększysz żywotność baterii".

Co mówią producenci
Najwięksi producenci telefonów odmówili przedstawienia jakichkolwiek zaleceń dotyczących konkretnych technik ładowania, kiedy pytaliśmy, ale na swoich stronach internetowych oferują niejasne wskazówki.

Apple mówi, że należy "naładować baterię litowo-jonową Apple, kiedy tylko chcesz" i dalej radzi, że "[t]tu nie ma potrzeby, aby pozwolić mu rozładować się w 100% przed naładowaniem". Na innej stronie firma zauważa, że należy unikać ekstremalnych temperatur (zwłaszcza ponad 95 stopni Fahrenheita) i usunąć przypadki, które mogą spowodować przegrzanie iPhone'a podczas ładowania, ale Apple nie stwierdza, kiedy należy lub nie należy ładować lub zaproponować optymalne progi ładowania.
Zalecenie Google jest podobnie proste: "Naładuj tyle lub tyle, ile potrzeba". Nie musisz uczyć swojego telefonu, ile pojemności ma bateria, przechodząc od pełnego do zera lub od zera do pełnego naładowania".
Samsung zaleca regularne ładowanie i utrzymywanie baterii na poziomie powyżej 50%. Firma stwierdza również, że pozostawienie telefonu podłączonego do zasilania, gdy jest on w pełni naładowany, może skrócić żywotność baterii.
Nawet jeśli ciągłe ładowanie wpływa na żywotność baterii, czy kiedykolwiek zauważysz?
Tak więc, ciągłe ładowanie telefonu i pozostawienie go w stanie suchym to nawyki, które mogą skrócić jego żywotność. Ale czy mogą one mieć na tyle duży wpływ, że przed modernizacją do nowego modelu będą miały praktyczne znaczenie?

Dwuletnie umowy o świadczenie usług bezprzewodowych mogą należeć do przeszłości, ale nowoczesne plany ratalne zazwyczaj wymagają jeszcze dwóch lat, aby spłacić telefon, co oznacza, że osoby, które nie kupują telefonów od razu, prawdopodobnie będą je trzymać przynajmniej tak długo. Godnym uwagi wyjątkiem jest program uaktualnienia iPhone'a firmy Apple, który obiecuje "nowego iPhone'a co roku". Ale nawet z pojawieniem się takich programów, ostatnie dane sugerują, że cykle wymiany telefonu są wydłużanie, a nie coraz krótsze. Badanie z 2019 roku wykazało, że Amerykanie teraz utrzymać swoje smartfony średnio przez prawie trzy lata. Ci, którzy wolą Apple może utrzymać swoje iPhone'y jeszcze dłużej do czterech lat, według jednego z raportów analityków.

Jeśli nie dokonujesz regularnej aktualizacji i nie stosujesz idealnych praktyk w zakresie ładowania, może okazać się, że bateria telefonu z czasem nie działa. Jednak inne czynniki, takie jak stopień wykorzystania telefonu w ogóle, prawdopodobnie mają znacznie większy wpływ na żywotność baterii niż zachowanie podczas ładowania. Wynika to z faktu, że baterie litowo-jonowe są oceniane pod kątem określonej liczby cykli ładowania lub czasu, w którym mogą być napełniane. (Cykle te są kumulatywne, więc dwa ładowania od 50% do 100% liczą się jako jeden cykl). Więc im więcej używasz telefonu, tym więcej musisz naładować baterię, i tym bardziej się ona degraduje.

W nieformalnym sondażu 32 pracowników Wirecuttera, którzy korzystają z iPhone'ów, najniższa pojemność baterii zgłoszona po dwóch latach posiadania wynosiła 85%. Spośród ankietowanych tylko jedna osoba stwierdziła, że skrupulatnie utrzymywała poziom baterii telefonu w pewnym zakresie. Zdecydowana większość (29 respondentów, czyli 91%) wskazała, że po prostu ładowali go, gdy poziom baterii był niski, lub w nocy, podczas gdy dwie osoby zgłosiły, że ładowały swoje telefony mniej lub bardziej stale, gdy dostępna była ładowarka.

Chociaż nasze wyniki badań pokazują ogólny spadek stanu zdrowia baterii iPhone w czasie, jak można się spodziewać, sugerują one również, że istnieje niewielki bezpośredni związek między wiekiem baterii, nawyków ładowania i zdrowia baterii. Na przykład, jeden właściciel iPhone 7 poinformował, że po 42 miesiącach, ich telefon nadal miał 87% zdrowia baterii, pomimo ich decyzji, aby nie zarządzać jego poziom naładowania. Inny respondent powiedział, że ich iPhone 7 miał tylko 64% zdrowia baterii, mimo że jest sześć miesięcy młodszy od tego innego telefonu i jest na tej samej rutynie ładowania.

Utrata 15% pojemności baterii w ciągu dwóch lat jest zauważalna, oczywiście, ale pozostawia wystarczająco dużo soku - zwłaszcza w przypadku większych baterii w nowszych modelach iPhone'ów - że większość ludzi może jeszcze przejść przez dzień bez podłączania. Dla cięższych użytkowników telefonów, którzy szybciej zużywają swoje baterie, lub tych, którzy mają starsze telefony z mniejszymi bateriami i bardziej marginalną żywotność baterii na początek, dobra wiadomość jest taka, że baterie można wymienić dość tanio. Apple pobiera opłaty w wysokości 50 lub 70 USD, w tym koszty robocizny, w zależności od modelu iPhone'a. Best Buy zastąpi baterię Samsung Galaxy za 50 dolarów. uBreakiFix, partner Google do naprawy urządzeń Pixel, ładuje około 80 dolarów do 110 dolarów, aby wymienić baterie. Albo możesz zrobić to sam, postępując zgodnie z instrukcjami na iFixit.

Ostatecznie, jest to kwestia wygody
Na dłuższą metę musisz wybrać to, co jest dla Ciebie odpowiednie: niańczyć swoją baterię, aby przedłużyć jej żywotność, lub ładować ją w dogodnym dla Ciebie czasie, aby Twój telefon był bardziej podatny na wstrząsy, kiedy tego potrzebujesz.

"Lepiej by było, gdyby bateria telefonu stopniowo traciła ładowanie, a następnie ładowała się w razie potrzeby, być może do 80%, przed ponownym zatrzymaniem", powiedział Purdy. "Oczywiście, niektórzy ludzie nie chcą ryzykować, że ich telefon zachowa tylko częściowe naładowanie, zanim wyjdą. Albo pracować na pół etatu obserwując swój procent baterii."

de Vries powtórzył tę myśl. "Jeśli naładujesz baterię tylko do połowy, dobrze, wytrzyma dłużej, ale opróżni się prędzej, niż jeśli bateria zostanie w pełni naładowana. Więc jest to kompromis pomiędzy całkowitą żywotnością baterii, a ilością razy, kiedy trzeba ją naładować." Powiedział nam, że chociaż zna się na optymalnej higienie baterii, nie zawsze ją praktykuje. "Jestem leniwy", powiedział. "W dawnych czasach, co kwadrans lub pół godziny sprawdzałem, czy moja komórka, mój laptop jest już naładowany. I wtedy zatrzymywałem się, na przykład na 90%, 95%. Ale czasami zapominasz."