Szkło hartowane na telefon – czy warto kupić?

5 lipca 2019

Tanie szkło hartowane

Mamy wiele sposobów na to jak można zabezpieczyć smartfon przed różnymi uszkodzeniami. Często zakłada się różnorakie pokrowce, wkłada się do etui, ale jednocześnie zapominamy o ekranie który jest szczególnie delikatny. Dlatego na wyświetlacz będzie można kupić szkło hartowane.

Czym jest szkło hartowane?

Do smartfonów możemy kupić dwa rodzaje ochrony na ekrany, folię czy szkło hartowane. Folia będzie elastyczna, ale mniej odporna na zadrapania oraz tańsza. Z kolei szkło będzie lepiej zabezpieczać ekran, łatwiej będzie je przykleić, ale będzie to element droższy. Jednak w gruncie rzeczy wydaje się, że szkło hartowane ostatecznie będzie lepszym rozwiązaniem.

Jeśli chodzi o szkła hartowane znacznie więcej sklepów oferuje nam takie o twardości 9H. Co to oznacza? Według skali Mosha mamy 10 poziomów twardości. Najniższy oznacza, że będzie można przedmiot zarysować paznokciem. Najwyższy jest tak twardy, że możliwe jest tylko zarysowanie diamentem. Dziewiąty poziom czyli taki jaki jest przy szkłach hartowanych oznacza, że będzie twardy i da się go zarysować tylko ostrzem diamentowym. Powłoka taka nie będzie zarysowana przez klucze monety, które mogą go uszkodzić w torebce czy kieszeni.

Ile kosztuje szkło hartowane

Szkło hartowane a Gorilla Glass

Praktycznie wszystkie obecnie dostępne na rynku urządzenia mają ekrany, które zabezpieczone są przez szkło Gorilla Glass albo coś podobnego. W praktyce ma to chronić wyświetlacz przed zarysowaniami. Jednak praktyka również pokazuje, że nawet mimo tego mogą pojawiać się zarysowania. Poza tym nie będzie to szkło, które chroni urządzenie przed upadkiem. Upuszczenie sprzętu na twardą powierzchnię i tak będzie się kończyć popękanym wyświetlaczem i będzie trzeba wymienić urządzenie na nowe, albo mieć za sobą drogą naprawę. Tymczasem szkło hartowane można całkowicie zabezpieczyć przed rysami. No chyba, że ktoś będzie miał w torebce diamenty, wtedy jak wiadomo może dojść do zarysowania, ale chyba takiej możliwości nie będzie. Co prawda w pierwszej chwili powłoka może być nieco gruba, ale nie będzie miała wpływu na działanie panelu dotykowego. Poza tym szkło hartowane przejmuje część energii z upadku i dzięki temu będzie można uchronić wyświetlacz urządzenia przed zniszczeniem.

Czy warto?

Na pewno warto się na to zdecydować, koszt zakupu szkła hartowanego na telefon nie jest bardzo duży, obecnie z roku na rok jest to coraz lepsza cena. Ceny stopniowo spadają i dziś można za około 20 złotych kupić dobrej jakości szkło hartowane. Bardziej zaawansowane modele mogą kosztować ponad 100 złotych, ale to jedynie propozycja dla najbardziej wymagających . szkło hartowane uchroni urządzenie przed uszkodzeniami, dzięki czemu nie będziemy musieli wydawać dużo na naprawę. Unikając zniszczeń możemy również potem droższej sprzedaż używany telefon. Trzeba jednocześnie pamiętać, że każdy przedni panel ma inne wymiary, inne wycięcie na głośnik czy kamerę i dlatego kupując szkło hartowane należy je dopasować do posiadanego urządzenia, by idealnie pokryło wyświetlacz.