Historia Apple i firmy Apple

To właśnie 1 września 1976 roku rozpoczęła się historia firmy Apple. Steve Jobs i Steve Wozniak pracowali razem w garażu swojego domu. Tego dnia tworzyli komputer z części, które kupili w Radio Shack. Zamierzali użyć tych części do zbudowania komputera, który mógł działać na procesorze Intel 8088 i 64K ROM.

Planowali sprzedać komputer za 600 dolarów. Nie chcieli jednak sprzedawać go byle komu. Dlatego postanowili nazwać komputer imieniem swojego pierwszego dziecka – Lisa. Potem nazwa firmy, którą założyli, nazywała się Apple Computer.

W 1977 roku udali się na pierwszą publiczną ofertę akcji. W tym dniu zaoferowali 5000 akcji po 5 dolarów każda. Zebrali w ten sposób 10 tysięcy dolarów. Za tę kwotę kupili budynek w Kalifornii.

W kwietniu tego samego roku przeprowadzili pierwszą publiczną demonstrację Apple II. Stworzyli wersję maszyny, która mogła zmieścić się w teczce.

W maju 1978 roku wprowadzili na rynek Apple III. Apple III był pierwszym produktem, który wyszedł z Apple Computer. Zrobili go z szybszym procesorem i większą pamięcią.

W 1979 roku pojawił się pierwszy Apple II+. Ta wersja Apple II była połączeniem Apple II i Apple III.

W 1981 roku pojawił się Apple IIe. Była to pierwsza wersja Apple II, która wykorzystywała procesor 8080.

W 1982 roku pojawił się Apple IIc. Była to pierwsza wersja Apple II, która wykorzystywała procesor Zilog Z80.

W 1983 roku wprowadzono Apple IIgs. Była to pierwsza wersja Apple II, którą można było podłączyć do telewizora.

W 1984 roku został wprowadzony Apple Macintosh. Była to pierwsza wersja Apple II, która była w stanie uruchomić programy napisane w języku wyższego poziomu, takim jak BASIC.

W 1985 roku wprowadzono Apple IIcx. Była to ostatnia wersja Apple II, która została wydana.

W 1989 roku został wydany Apple IIIc. Była to ostatnia wersja Apple III, która została wydana.

W 1990 roku zaprzestano produkcji Apple IIgs i Apple IIcx.

W 1991 roku Apple IIcx został zastąpiony przez Apple IIgs.