Jako gracz, zawsze marzyłeś o uzyskaniu swoich rąk na komputerze do gier. Chcesz kupić wysokiej klasy komputer do gier, ale nie wiesz, jak go skonfigurować? W tym przewodniku pokażemy Ci podstawową konfigurację komputera do gier oraz to, jak możesz zacząć z nim pracować.
Podstawowe wymagania dotyczące komputera do gier to zasilacz o mocy minimum 750 W, dysk SSD o pojemności co najmniej 1 TB oraz karta graficzna o pojemności co najmniej GTX 1080.
Krok 1: Zbuduj swój komputer
Pierwszą rzeczą, którą będziesz musiał zrobić, jest zbudowanie własnego komputera. Istnieje wiele opcji do wyboru i trzeba wybrać odpowiedni dla swoich potrzeb.
Będziesz musiał zdecydować między komputerem stacjonarnym lub laptopem. Jeśli wybierzesz laptopa, to będziesz musiał zwrócić uwagę na rozmiar laptopa i jego wagę. Jeśli chcesz uzyskać maksymalną wydajność i moc, a następnie przejdź do pulpitu.
Następną rzeczą, którą będziesz musiał zdecydować jest rodzaj płyty głównej chcesz użyć. Istnieją różne rodzaje płyt głównych, w tym ATX, EATX, Micro-ATX i mini-ITX. Płyta główna jest głównym elementem komputera i jest sercem systemu. Jest odpowiedzialna za przetwarzanie danych, przechowywanie programów i gier oraz sterowanie urządzeniami peryferyjnymi.
Krok 2: Wybierz komponenty
Teraz, gdy już zdecydowałeś się na typ płyty głównej, musisz wybrać płytę główną. Wybierz płytę główną, która ma wystarczająco dużo miejsca na wszystkie komponenty.
Będziesz musiał zdecydować o CPU, GPU, RAM, pamięci masowej i zasilaczu. Będziesz musiał również zdecydować, czy chcesz używać obudowy, czy nie.
Istnieją dwa główne typy obudów, jeden to obudowa, a drugi to wieża. Obie są w różnych rozmiarach, więc będziesz musiał wybrać odpowiednią dla swoich potrzeb.
Krok 3: Zainstaluj komponenty
Kiedy już wybierzesz odpowiednie komponenty i umieścisz je w odpowiednim miejscu, będziesz musiał je zainstalować. Istnieje kilka narzędzi, które można wykorzystać do instalacji komponentów, ale jeśli nie wiesz, jak z nich korzystać, to lepiej iść do profesjonalisty.
Po zainstalowaniu komponentów, trzeba będzie je podłączyć. Będziesz musiał podłączyć CPU, GPU, płytę główną i dysk twardy.
Krok 4: Skonfiguruj BIOS
Następną rzeczą, którą będziesz musiał zrobić, to skonfigurować BIOS. Jest to pierwsza rzecz, która jest ustawiana po włączeniu komputera. BIOS jest odpowiedzialny za prawidłowe działanie sprzętu.
BIOS posiada trzy tryby, którymi są tryb podstawowy, zaawansowany i ekspercki. Będziesz musiał zmienić tryb w zależności od płyty głównej, której używasz.
Tryb podstawowy to podstawowe ustawienie BIOS-u. Tryb zaawansowany to najbardziej zaawansowane ustawienia BIOS-u.