Czy warto korzystać z folii chroniących ekrany smartfonów i tabletów?

22 lipca 2019

Folia ochronna na telefon

Wiele osób, które mają nowoczesne smartfony zastanawia się czy zakładać na wyświetlać folię ochronną? Wszyscy wiemy, że będzie ona chronić wyświetlacz przed zarysowaniami. Czy więc warto będzie z takiej folii korzystać? A może lepiej jej nie zakładać i dać jej spokój?

Na pewno nie każdy jest estetą i podchodzi z dużą dozą uwagi do tego jak wygląda jego smartfon. Wiele osób traktuje urządzenie jako sprzęt roboczy, który w trakcie pracy będzie się po prostu niszczył. Jeśli ktoś ma takie podejście to na pewno może sobie darować kupowanie folii. Co innego jednak jeśli chcemy, by sprzęt zawsze wyglądał prawie jak nowy. W takim przypadku lepiej zdecydować się na kupno folii i założenie jej dla własnego świętego spokoju.

Szkło Gorilla Glass jest całkowicie odporne na zarysowania?

Pewnie wiele osób ma obecnie urządzenia, których ekran pokryty jest szkłem Gorilla Glass i myśli naiwnie, że nie ma żadnej siły, która może sprawić, że taki ekran zostanie zarysowany. Czy jednak tak będzie w rzeczywistości? Niestety tak nie jest, ponieważ mimo, że szkło tego typu produkowane przez firmę Coming jest bardzo odporne na porysowanie to jednak mimo wszystko nie jest to szkło niezniszczalne. Gorilla Glass z powodzeniem opiera się uszkodzeniom jakie mogą powstać, gdy telefon znajduje się w kieszeni, gdzie są także klucze czy monety. Jednak przykrym może być to, że szkło zostanie zarysowane nawet przez drobinki piasku a dzieje się tak dlatego, że głównym składnikiem piasku jest kwarc a to jeden z najtwardszych minerałów na ziemi. Jeśli więc w kieszeni obok urządzenia znajdzie się piasek to niestety mamy gwarancję, że sprzęt zostanie porysowany. Dlatego jeśli ktoś zabiera sprzęt na plaże to montaż folii będzie dobrym rozwiązaniem.

Gdzie kupić folie ochronną na telefon

Czy folia obniża czułość ekranu na dotyk?

Podstawowe ale przeciwko folii jakie możemy słyszeć to, że będzie ona obniżać czułość wyświetlacza na dotyk. Czy to prawda? Niestety tak właśnie jest. Każdy obiekt naklejony na ekran nawet taki najcieńszy będzie znajdował się między palcem i warstwą dotykową. Taka przestrzeń sprawia, że będzie gorsze działanie na dotyk. Im folia będzie grubsza tym nasz ekran będzie mniej podatny na dotyk. Naturalnie również dobrze obecność może nie będzie odczuwalna, jednak te tańsze folie sprawiają, że po prostu ekran obsługuje się źle. Jeśli więc ktoś chce kupić folię to na pewno warto od razu zdecydować się na nieco droższy produkt.

Naklejanie…

Naklejenie folii nie będzie prostym zadaniem. Nie tylko ekran trzeba idealnie wyczyścić, ale również trzeba zadbać o to, by w trakcie tej czynności nie pojawiła się ani jedna drobinka kurzu. Jeśli tak się stanie to każde nawet najmniejsze zanieczyszczenie będzie powodować, że pod folią pojawiać się będą bąbelki powietrza. Kiedy chcemy samemu nakleić folię na ekran to zawsze warto mieć ich kilka bo czasami może być tak, że właśnie potrzeba będzie kilku prób, by to się udało.

Czy warto taką folię kupić?

Jeśli urządzenie nie ma żadnej ochrony, nie ma szkła Gorilla Glas to wydaje się, że kupno takiej folii będzie sensownym rozwiązaniem. Oczywiście taka folia będzie dobra także dla tych osób, które maja skłonności do niszczenia sprzętów i ich urządzenie zbyt długo nie wytrzymują. Jeśli ktoś trzyma telefon w kieszeni z innymi przedmiotami to również taka folia może mu się przydać. Gdy jednak urządzenie ma odporne na zarysowanie szkło, a ktoś dodatkowo dba o swoje urządzenie to wydaje się, że kupowanie folii wtedy nie będzie miało większego sensu i można sobie odpuścić takiej inwestycji.