Interkom: jak korzystać z nowych komunikatów głosowych Apple

14 stycznia 2021

Dzięki iOS 14.2 oraz odpowiednim aktualizacjom dla iPhone'a, iPada, Apple Watch'a i HomePod'a, firma toruje drogę dla Intercomu. Oto jak korzystać z nowej funkcji Apple.

Nowością, którą firma Apple wprowadziła na targach iPhone w październiku 2020 roku podczas prezentacji odtwarzacza HomePod mini, jest Interkom. Funkcja ta działa - tak jak sama nazwa wskazuje - jak interkom między głośnikami Siri a iPhone'em, iPadem czy Apple Watch. Dzięki niemu rodzice mogą poinformować swoje dzieci, że obiad jest gotowy np. za pośrednictwem odtwarzacza HomePod.

Nadawca wiadomości nie musi być koniecznie w domu. Możesz więc również zapytać, czy w lodówce jest mleko, gdy jesteś poza domem i na przykład podczas zakupów. Jeśli ktoś znajdzie się w pobliżu odtwarzacza HomePod w kuchni w domu, na wiadomość Interkomu można odpowiedzieć bezpośrednio przez inteligentny głośnik.

Interkom: jak wysyłać wiadomości głosowe do odtwarzacza HomePod i nie tylko

Po wysłaniu wiadomości, wiadomość głosowa jest wysyłana do wszystkich HomePodów w domu oraz do urządzeń z systemem iOS, iPadOS i watchOS wszystkich członków domu. Domyślnie dzieje się to tylko wtedy, gdy dana osoba jest w domu.

Przykładem żądania za pośrednictwem Siri byłoby "Hej Siri, interkom": Czy w lodówce jest jakieś mleko? Alternatywnie, Siri może również otrzymać polecenie wysłania wiadomości interkomowej z następującym zapytaniem: "Hej Siri, powiedz wszystkim. Jedzenie jest gotowe". Można to zrobić z iPhone'a, iPada, HomePod'a, Apple Watch'a lub poprzez CarPlay w samochodzie.

Wiadomość interkomowa może być również wysłana za pomocą aplikacji Home. Aby to zrobić, użyj małej ikony w prawym górnym rogu. / © NextPit
Można również ograniczyć zapytanie do określonych pomieszczeń, tak aby na przykład tylko HomePod w biurze otrzymał wiadomość. Można to osiągnąć na przykład za pomocą komunikatu "Hej Siri, komunikat do biura": I'm going shopping." (Hej Siri, ogłoszenie do biura: Idę na zakupy)

Alternatywnie do wysyłania wiadomości za pośrednictwem Siri, można również korzystać z aplikacji Home w systemie iOS lub iPadOS. Od wersji 14.2 systemu operacyjnego, w prawym górnym rogu aplikacji znajduje się mała ikona, która pozwala na bezpośrednie nagrywanie wiadomości. W Apple Watch, funkcja interkomu pojawia się na górze Home App.

Na takie komunikaty można wtedy odpowiedzieć bezpośrednio za pomocą polecenia głosowego. A "Hej Siri, odpowiedz": "Zaraz tam będę", informuje, że wkrótce przyjdziesz na kolację.

Interkom: wyłączaj lub ograniczaj komunikaty

W niektórych przypadkach może się jednak zdarzyć, że nie będziesz chciał otrzymywać wiadomości. Na przykład, jeśli nie chcesz być zakłócany w biurze. W tym celu w ustawieniach aplikacji HomePods można wyłączyć poszczególne odtwarzacze HomePods z możliwości odbierania wiadomości interkomowych.

W aplikacji domowej można kontrolować, kto ma prawo do wysyłania i odbierania wiadomości interkomowych. / © NextPit
Odpowiedni użytkownik może również tutaj zdecydować, kiedy chce otrzymać powiadomienie. Możliwe jest również wykluczenie poszczególnych osób w domu z otrzymywania lub wysyłania wiadomości interkomowych.

Do korzystania z interkomu z HomePodem lub HomePodem mini potrzebny jest iPhone z systemem iOS 14.2, iPad z iPadOS 14.2 lub Apple Watch z watchOS 7.1.